Како да се Изберете Крпи

Референци за крпи е чувствително процес. Секако, сакате да купите пешкири кои се чувствуваат мека и луксузни, но она што не 'брои грам "навистина значи? И како да се направи разлика меѓу турските памук и египетски памук или изберете од виножито од бои и модели? Пред да се фрли во пешкир прерано, да потрае некое време да го прочитате нашиот практичен водич подолу. Ние се собраа и групирани што ви треба да знаете за тоа како да се избере крпи во пет клучни категории, од големината и тежината на изградба, така што вашето пребарување ќе оди како глатко како е можно.

7J4A2441

Одредување на големината

Крпи доаѓаат во различни големини, кои ќе сакате да се разгледа пред да купите. А стандард бања крпа за сушење надвор по туш или када е 27 "x 52", додека бања состојба е малку поголеми од 35 "x 60". А бања лист нуди повеќе покриеност, што ќе ви овозможи целосно да ја заврши себе. Ако сте во потрага за помали опции, крпи за 16 "x 30", додека квадратни washcloths 13 "x 13".

Одлучува за тежина

густина бања пешкир се мери во грамови по квадратен метар (GSM), а овој број варира помеѓу 300-900. А 300-400 грам пешкир е потенок и полесен, што го прави идеален за салата или кујната. Овие се исуши побрзо од потешки крпи. А 400-600 GSM е медиум пешкир тежина која е одлично за на плажа, и може да се користи како секојдневна бања крпи. И, конечно, 600-900 GSM е густа и абсорбента, што го прави да се чувствуваат екстра луксузен, но бара малку повеќе време на сушење. Со нашите крпи, ние сакаме да се удри на совршена рамнотежа на дебели, меки и абсорбента, но сепак доволно светлина за да биде брзо сушење.

7J4A2321

Изберете ја вашата Памук

Секојдневниот крпи често се направени од памук стандард. Турскиот памук, од друга страна, има повеќе влакна, кои му даваат крпи дополнителна издржливост и помек изглед. Крпи направени од турската памук имаат подолго, повеќе густа јамки на конец кој апсорбира многу влага и топлина стапица. Популарни во хотели и бањи, тие се потешки од стандардните крпи и треба подолго време да се исуши. Одбери турската памук ако сакате дебела, луксузни чувствувам. Тие, исто така, стануваат помеки и повоздушест со секое миење. Друга многу абсорбента и трајни опција? Крпи направен со технологија Zero пресврт. Овој материјал се чувствува извонредно меки и меки, а обезбедувањето пократко време на сушење. Нула пресврт памучни крпи се лесни, издржливи и лесно packable.

Изберете чешлани или Ringspun Градежништво

Крпи направени со чешлан памук значи дека нивните влакна се чешлани да се отстрани пократок теми и остатоци, оставајќи најсилните и најдолго теми за да се вткаени во пешкир бањата. Овој процес се обезбедува издржливост и го спречува пилинг. Ringspun памук е направен со долги и кратки влакна извртени да се создаде неспокојот, пофини предиво додека Тери крпа е направен со поголеми јамки конец и ткаени со екстра предиво. Исто така, гледам за крпи направени со зрнестото рабовите да се намали загревање.

7J4A2376

Трансферот на боја и стил

Крпи да додадете топло, завршувањето на допир на бања, па сметаат дека изборот на магацинот во боја забавно акцент или шема. Друга опција е да се акции вашиот кабинети со бои врз основа на сезоната (на пример, beachy светли бои во пролет / лето, кулер бои во есен / зима). На повеќето класични избор е меки бели крпи, кои изгледаат безвременски и работи со било кој стил или поставување.

Белешки за нега

Најдобар начин да се направи вашиот крпи трае подолго е да се преземе соодветна грижа од нив. Пред да го користите вашиот крпи, ги мијат еднаш, за да помогне да се утврдат нивната боја, подобрување на апсорпција и да се намали било мазна. Исто така, избегнувајте користење на ткаенина омекнувачи, бидејќи тие можат да ја напуштат остатоци и да се создаде беспомошна текстура. Со ставање на малку време и енергија во процесот на селекција, ќе најдете пешкири кои додадете стил и удобност во вашата бања.

 


Време на мислењето: Jul-31-2018